Nyborg Strand 66
Om os /

Jens Uffe Rasmussen

Jens Uffe Rasmussen

Jens Uffe Rasmussen (f. 1948) er en dansk billedkunstner, uddannet maler ved Odense Tekniske Skole og siden Det Fynske Kunstakademi. Han debuterede på Charlottenborgs Forårsudstilling i 1972 med litografiet Mod lyset, og hans tidlige kunstneriske arbejde var præget af menneskestudier og litografi. I denne periode udførte han blandt andet masker til Odense Teaters opsætning af Macbeth, hvilket vidner om en tværgående interesse for både billedkunst og scenisk udtryk.

I 1975 bosatte Rasmussen sig på Sydfyn, og dette geografiske skift markerede en afgørende udvikling i hans motivverden. Naturen, landskabet, kystlinjen og de snoede veje blev omdrejningspunktet for hans kunst. Mennesket trådte gradvist i baggrunden, mens naturens strukturer og rytmer kom til at fylde billedfladen. Akvarellen fik en vigtig rolle som forstudie og arbejdsmetode - et redskab til at indfange lys og stemning, der senere blev forædlet i hans litografier.

Gennem sin karriere har Rasmussen udviklet et særligt formsprog, hvor det fynske landskab mødes af en klar grafisk sensibilitet og en følsomhed over for farve og lys. Hans værker er tæt knyttet til Nyborg Strand, hvor mange af hans litografier udsmykker hotellets værelser og offentlige rum. Dermed er hans kunst blevet en integreret del af stedets identitet.

En af hans mest markante udsmykninger på Nyborg Strand er værket Vinger, en monumental installation i auditoriet bestående af 9.000 specialbrændte sten udført i samarbejde med Tommerup Keramik. Værket er et stærkt eksempel på Rasmussens evne til at arbejde i stor skala og bruge materialer, der både taler til sansning, rum og sted.

Jens Uffe Rasmussen står i dag som en kunstner, der har formået at forvandle det sydfynske landskab til et personligt og genkendeligt billedunivers, hvor naturen ikke blot er motiv, men åndeligt og stedsbundet stof.

1 af 4

Kunst 250929 101212

2 af 4

Kunst 250929 101242

3 af 4

Kunst 250929 101302

4 af 4

Kunst 250929 101324

1 af 4

Kunst 250924 110559

2 af 4

Kunst 250924 110633

3 af 4

Kunst 250924 110708

4 af 4

Kunst 250924 110730
Kunst 250929 095852

Jens Uffe Rasmussens egne ord

Udsmykningen af Hotel Nyborg Strands nye auditorium, kommer i forlængelse af andre udsmyknings opgaver, som jeg har haft på hotellet. Det er min største opgave indtil nu, selv om jeg i de sidste ti år har lavet flere store udsmykninger bl.a. en glasmosaik på Svendborg Sygehus.

Udsmykningen af auditoriet har udviklet sig fra ganske små skitser, lavet ved de fynske strande.
Udsmykningen har mere præcist udgangspunkt i nogle skitser, lavet ved en måge koloni. Det er akvareller af de frit svævende måger, i den klare forårsluft.

Skitserne af mågerne er bearbejdet i atelieret, til enkle vinkelfigurer "vinger" som så er tegnet ind i murværkets mønster. Figurerne er i hvide teglsten, som er glaseret i seks forskellige hvide nuancer.

Arbejdet med de glaserede sten, fra prøvebrændning af forskellige farver til den endelige produktion af de 9000 sten, er udført på Tommerup Keramik.

Ideen med en så integreret udsmykning, er på samme tid at skabe en billedmæssig stærk virkning og at fremhæve bygningens skulpturelle virkning, alt sammen i samspil med landskabet og de øvrige bygninger.

De hvide figurer lyser op her i alt det grønne og minder om at havet er på den anden side af bygningerne.

Figurernes abstrakte udformning skal appellere til beskuerens fantasi. Nogle vil digte sig tilbage til mågerne og andre tænker måske på noget helt andet.

Kunst 250924 103453